Як правильно вибрати гідравлічну олію для спецтехніки?
Регулярне технічне обслуговування – запорука надійної роботи тракторів, навантажувачів та іншої спецтехніки. Крім оцінки працездатності різних вузлів та агрегатів, стандартна перевірка включає заміну гідравлічної олії. Її успішність залежить від розуміння, як вибрати гідравлічне масло та з якою періодичністю це робити.
Критерії вибору гідравлічної олії за складом
На українському ринку представлений широкий асортимент гідравлічних олій. Вони різняться за складом, в'язкістю, набором присадок та іншими характеристиками. Стандартна речовина включає 95% базової олії з додаванням 5% присадок. Основою можуть бути мінеральні або синтетичні компоненти.
Мінеральні гідравлічні олії розроблені на базі доступних нафтопродуктів, проте синтетична продукція відрізняється найвищою якістю. Краще оцінити захисні властивості олій можна з урахуванням аналізу додаткових присадок.
Вирізняють такі різновиди добавок:
- цинкосодержащіе – підвищують захищеність від окислення, але можуть утворювати осад під впливом вологості та високої температури;
- беззольні без цинку на основі фосфору і сірки - мають екологічність, нейтральність до кольорових металів і підвищують стійкість до зносу.
За ефективністю беззольні гідравлічні олії витісняють цинкосодержащую продукцію. Але не всі виробники спецтехніки рекомендують відмовлятися від олій із цинком. Відомий бренд Caterpillar наполягає на використанні мастил з вмістом не менше 0,09% цинку. Тоді як компанія Hitachi не проти застосування беззольних олій у своїх агрегатах.
Це змушує зосередитись на ключовому параметрі, як підібрати гідравлічне масло для сільгосптехніки – рекомендації виробника. Деякі бренди випускають власні лінійки мастил для своєї продукції або дають поради, як зробити вибір за рівнем в'язкості ISO VG та іншими характеристиками.
На що впливає в'язкість гідравлічної олії
В'язкість гідравлічної олії визначає силу опору масляної плівки розриву. Чим вище цей показник, тим міцнішою буде плівка, що захищає гідравліку від корозії, зносу та інших впливів. В'язкість розраховується для кожного контуру окремо, тому для спецтехніки з двома гідросистемами потрібна купівля двох олій з різними характеристиками.
Виробники техніки вказують, яке масло в'язкості буде оптимальним для конкретної системи гідравліки. Однак слід враховувати, що значення цього показника змінюватиметься при екстремально низьких або високих температурах. З огляду на те, що Україна входить у кліматичну зону з помірним кліматом, буде достатньо універсального продукту. Він демонструє стабільну в'язкість за температури від -30 до +80 градусів.
Враховуючи зазначені характеристики, гідравлічне масло буває трьох категорій:
- група А – без додавання присадок, розроблена для гідравлічних систем, які працюють при невисокому навантаженні, тиск не перевищує 15 МПа;
- група В – з присадками від корозії та окислення, для гідросистем із середнім навантаженням та тиском до 2,5 Мпа;
- група С – високоочищена базова основа, робочий тиск до 30 МПа.
Для роботи в сильні морози краще купувати всесезонні гідравлічні олії з в'язкістю 5w30, 10w20, 10w30. Для підвищення в'язкості можна окремо придбати необхідні присадки та додати їх у продукцію самостійно.
Додаткові умови вибору гідравлічної олії
Крім складу, в'язкості, рекомендацій виробника спецтехніки та температури експлуатації відповісти на питання, яке гідравлічне масло вибрати для спецтехніки допоможуть деякі додаткові показники. Серед них тиск, за якого працюватиме гідросистема. При високих значеннях краще віддати перевагу синтетичним маслам, які мають відмінні змащувальні властивості.
На вимоги до в'язкості гідравлічної олії впливає тип встановленого спецтехніки гідронасоса. Для лопатевого механізму підійде рівень 14-160 сСТ, для поршневого – 10-160 сСТ, а для зубчастого – будь-яка олія з рівнем до 2200 сСТ. Рекомендовані терміни заміни гідравлічної олії – кожні 2-3 роки. Але фермерам, які регулярно експлуатують техніку за високого навантаження, бажано заливати нову олію щороку перед весняними роботами.
Синтетична олія найкраще підійде для навантажувачів, екскаваторів, тракторів, що працюють у інтенсивному режимі. Можна заощадити, купивши мінеральну продукцію із меншою вартістю, якщо спецтехніка застосовується не так часто. У пошуку бюджетних варіантів варто ознайомитись з оліями від українських виробників.