Вибір повітряних фільтрів для тракторів

У роботі тракторів дуже важливо забезпечити чистоту повітря, що надходить у двигун. Спеціальний повітряний фільтр для трактора захищає двигун від забруднень, а також підвищує його продуктивність. В Україні компанія Harvest Agro Group є одним із провідних постачальників агротехніки на український ринок сільськогосподарського обладнання.

Типи повітряних фільтрів

Існує кілька типів повітряних фільтрів, кожен із яких призначений для певних умов експлуатації:

  • сухі фільтри;
  • масляні фільтри;
  • електростатичні фільтри;
  • вугільні фільтри;
  • попередні фільтри.

Сухі фільтри ґрунтуються на принципі механічної фільтрації. Вони містять паперові або синтетичні волокна, які затримують тверді частинки повітря. Сухі фільтри, порівняно з іншими типами, мають дуже короткий термін придатності, однак це компенсується низькою вартістю виробу.

Масляні фільтри, крім механічної фільтрації, використовують масляне покриття, щоб уловити найдрібніші частинки. Масло просочує крізь матеріал, що фільтрує і затримує дрібні частинки. Такі фільтри дуже ефективні, але потребують частого очищення.

Електростатичні фільтри використовують статичну електрику для уловлювання частинок. Заряджені частинки притягуються до поверхонь фільтра із протилежним зарядом. Даний тип має чудові фільтраційні властивості і не вимагає частої заміни, проте вартість електростатичних фільтрів у рази вища, ніж у сухих та масляних аналогів. Перед покупкою фільтра також слід переконатися у його сумісності з трактором.

Основна перевага вугільних фільтрів полягає в їх здатності поглинати та утримувати молекули газів та запахів. Активоване вугілля взаємодіє з молекулами запахів, утримуючи їх і запобігаючи їх поширенню у навколишньому середовищі. Якщо трактор обладнаний кабіною, то вугільні фільтри розміщуються в кабіні. Вони забезпечують чисте повітря всередині кабіни, захищаючи оператора від шкідливих газів та запахів.

Попередні фільтри є першою лінією захисту двигуна від великих частинок пилу, бруду, бур’янів і гілок. Принцип роботи таких фільтрів полягає в тому, що повітря, що надходить до двигуна, проходить через фільтр, який у свою чергу фільтрує великі частинки. Це дозволяє зменшити потрапляння частинок в основний повітряний фільтр і, таким чином, уповільнити зношування.

Незважаючи на підвищений рівень зносу, заміна попередніх фільтрів обходиться дешевше у довгостроковій перспективі та дозволяє заощадити кошти. Найкраще вибирати попередні та основні фільтри від одного і того ж виробника, це гарантує сумісність.

Умови експлуатації

При виборі фільтрів для трактора слід орієнтуватися на клімат місцевості, де передбачається працювати, а також характер робіт. Так, наприклад, в умовах глиняного ґрунту достатньо буде сухих фільтрів, у той час як для піщаного ґрунту через мікрочастинки частинок піску слід використовувати масляні або електростатичні фільтри.

При роботі в умовах підвищеної вологості виникає додатковий ризик, пов'язаний з розвитком плісняви та бактерій, у цьому випадку потрібний фільтр з антибактеріальними властивостями.

Що стосується характеру робіт, то при важких навантаженнях на двигун, наприклад, при тягових роботах на кшталт оранки, фільтри забруднюються швидше. Те саме стосується використання трактора на будівельних роботах, де цементні пари виступають фактором інтенсивного забруднення. По можливості краще мінімізувати час роботи трактора в умовах, де фільтри зазнають надлишкового навантаження.

Ступінь фільтрації тракторних повітряних фільтрів вимірюється в мікронах (мкм) та визначає розмір частинок, які фільтр здатний затримувати. Чим менше значення в мікронах, тим дрібніші частинки фільтруються.

Наприклад, фільтри в 15-20 мкм (сухі) мають стандартний ступінь фільтрації і добре підходять для сільського господарства в регіонах з низьким рівнем вологості та запиленості. Фільтрація в 10 мкм (масляні фільтри) необхідна для роботи в умовах піщаного ґрунту та частих опадів, а 5 мкм (електростатичні) критично необхідні для роботи у промисловому будівництві.

Обслуговування фільтрів

Алгоритм обслуговування повітряних фільтрів на тракторах залежить від типу фільтра, умов експлуатації та рекомендацій виробника.

  • сухі механічні фільтри в ідеалі повинні замінюватися при засміченні, але їх також можна витрушувати, щоб тимчасово відновити прохідність;
  • масляні фільтри вимагають промивання та повторного нанесення масла;
  • електростатичні фільтри, на відміну від сухих та масляних, можна замінювати рідше, проте там відсутня можливість продування та промивання;
  • вугільні фільтри слід змінювати у разі нетипового запаху.

При заміні фільтрів рекомендується використовувати оригінальні запчастини, які призначені для конкретної моделі трактора.

Основна ознака того, що настав час замінити повітряні фільтри для тракторів – це візуальне забруднення. Фільтр слід регулярно оглядати на предмет візуальних забруднень, пилу або пошкоджень. Якщо фільтр став темно-сірим або чорним, його однозначно час міняти.

Дізнатися термін служби фільтра можна за інструкцією, що додається до виробу та рекомендацій виробника трактора. Найкраще регулярно міняти фільтр у межах зазначеного терміну, навіть якщо він виглядає чистим. Не всі забруднення видимі, але вони можуть істотно знижувати продуктивність двигуна.

Поради щодо вибору фільтрів

Вибираючи тракторний повітряний фільтр, насамперед потрібно переконатися, що вибраний повітряний фільтр відповідає моделі та марці вашого трактора. Моделі тракторів від різних виробників радикально відрізняються влаштуванням двигуна, тому підбір змінних запчастин має вестися, виходячи з бренду-виробника.

Рекомендується не економити на вартості і брати високопродуктивні фільтри, так як такі фільтри мають підвищену фільтраційну здатність і можуть довше експлуатуватися. Фільтри з більш високою продуктивністю можуть забезпечувати найкращий захист двигуна. Переважно вибирати фільтри від відомих виробників із хорошою репутацією, таких як John Deere, Massey Ferguson, New Holland тощо.

Як продовжити термін служби фільтра

Термін служби повітряних фільтрів можна продовжити, якщо дотримуватися правил догляду за ними.

Якщо використовується сухий фільтр, термін його служби можна продовжити регулярним прочищенням від пилу шляхом продування. При використанні масляних фільтрів слід подбати про регулярну зміну масла. Забруднене масло значно прискорює знос фільтра, тому підтримання чистоти олії є важливим аспектом в обслуговуванні. Для вугільних фільтрів найбільшу небезпеку представляє вологість. Тому рекомендується періодично провітрювати кабіну трактора, якщо є така можливість.

Якщо трактор обладнаний захисними сітками, їх потрібно регулярно прочищати, щоб запобігти засміченню та забезпечити вільну циркуляцію повітря.

Також рекомендуємо Вам ознайомитись із каталогом запчастин: